Boys 10/14 Yrs 200m Backstroke - Heats (Declared Winners)

10/11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.Jake Hotham19/12/05Chesterfield 2:50.27  242 40.721:24.562:08.56
2.Nicholas Skinner19/02/06Co Derby 2:54.88  223 41.521:26.602:12.52
3.Patrick Welsh06/05/05DerbyPhoenix 2:55.86  219 41.751:26.222:11.21
4.Samuel Prince27/01/05Buxton 3:09.54  175 45.441:34.592:23.95
5.Malachy Watt02/06/06Etwall 3:11.59  169 43.441:32.662:23.94
6.Sebastian Lee22/02/06Co Derby 3:15.39  160 46.981:37.822:28.81
7.Oscar Hardy20/06/05Eckington 3:19.28  150 45.941:37.622:30.00
 Oliver Makepeace25/10/05Etwall DQ T 1L       
 Frederick Buckingham19/06/06Long Eaton DQ T 3L       

Disqualification Codes

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.James Walker06/04/04Co Derby 2:49.47  245 39.501:23.082:07.52
2.Daniel Parkes02/03/04DerbyPhoenix 2:49.88  243 41.081:24.592:08.38
3.Thomas Brompton15/08/04Co Derby 2:51.21  238 40.521:24.482:08.93
4.Zane Poulton08/09/04DerbyPhoenix 2:52.05  234 40.591:24.742:10.32
5.Samual Nicholls08/07/04Chesterfield 2:54.45  225 40.681:24.732:09.64
6.Harvey Box01/10/04Co Derby 3:11.25  170 44.701:33.372:22.95
 Edward Archer24/06/04Ashbourne DQ T 5L       

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.Danny Skinner22/04/03Co Derby 2:33.60  329 35.301:14.661:54.36
2.Bradley Evans11/02/03Long Eaton 2:42.93  276 39.121:20.622:03.04
3.Samuel Littler05/09/03Etwall 2:43.86  271 38.811:21.522:04.44
4.Kynan Wong18/06/03Ilkeston 2:44.15  270 38.991:20.442:03.21
5.Dean Smith16/08/03BelperMarlin 2:46.01  261 40.201:24.062:06.80
6.Adam Banks29/09/03Etwall 2:46.40  259 39.601:22.402:06.10
7.Harvey Sands22/05/03Eckington 2:48.47  249 39.251:22.262:06.31
8.Samuel Hardy01/09/03Long Eaton 3:00.01  204 42.711:28.952:15.18
9.Jason Mejia04/07/03Chesterfield 3:02.51  196 41.521:27.512:16.19
10.Jack Hawksworth15/01/03Swadlincote 3:05.48  187 47.321:34.972:22.07
11.Corran Parsons02/05/03Chesterfield 3:09.46  175 44.681:32.722:22.47

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameDoBClub Time  FINA Pt 50100150
1.Ethan Billinge22/01/02Co Derby 2:21.21  424 34.391:10.041:46.10
2.Thomas Wyatt24/02/02DerbyPhoenix 2:31.07  346 37.511:16.121:54.52
3.Joel Muir22/04/02Co Derby 2:31.31  344 35.791:14.921:54.33
4.Michael Brown26/03/02Swadlincote 2:40.35  289 37.731:18.522:00.83
5.Evan-Ross Coggins25/03/02Co Derby 2:41.61  283 38.411:19.222:00.53
6.Charles Scotcher31/03/02Ashbourne 2:43.89  271 38.39--
7.Henry Francis19/12/02Co Derby 2:54.74  223 41.161:27.072:12.28
 William Brookes04/03/02BelperMarlin DQ T 3L       
 Thomas Prince22/10/02Buxton DQ T 7L       

Disqualification Codes

UP