Boys 10/14 Yrs 100m Backstroke - Heats

10/11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameYoBClub Time  FINA Pt 50
1.Nicholas Skinner(06)BelperMarlin 1:17.86  248 38.14
2.Sebastian Lee(06)Co Derby 1:22.36  209 40.62
3.Archie Heron(06)Co Derby 1:22.83  206 41.25
4.Malachy Watt(06)Etwall 1:24.88  191 40.66
5.Joshua Saddington(06)Co Derby 1:25.42  188 41.24
6.George Whittle(06)Ripley 1:26.31  182 42.53
7.Michael Wilson(06)Dronfield 1:27.12  177 42.23
8.DANIEL BEATTIE(06)Glossop 1:28.80  167 44.34
9.Frederick Buckingham(06)Long Eaton 1:29.70  162 44.50
10.Louis Ecob(06)Buxton 1:30.17  159 44.46
11.Findlay Cordle(07)Co Derby 1:31.51  152 44.17
12.Bailey Saunders(07)Dronfield 1:34.92  137 46.79
13.Thomas Moore(07)Co Derby 1:36.04  132 46.70
14.Sebastian Hibbs(07)Co Derby 1:38.06  124 45.91
15.Oliver Vernon(06)DerbyPhoenix 1:39.28  119 49.60
16.Oliver Ecob(07)Buxton 1:42.93  107 52.33
 Dominic Bradder(06)Ripley DQ T 3L     

Disqualification Codes

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameYoBClub Time  FINA Pt 50
1.Liam Dawson(05)Ripley 1:14.32  285 36.26
2.Jake Hotham(05)Chesterfield 1:14.67  281 36.52
3.Patrick Welsh(05)DerbyPhoenix 1:17.41  252 37.80
4.Sky Torrington(05)Long Eaton 1:20.98  220 40.02
5.Callum Sorrell-Wornes(05)Chesterfield 1:25.02  190 41.37
6.James Wright(05)Ilkeston 1:25.81  185 40.66
7.Reian Ward(05)Co Derby 1:28.55  168 43.51
8.Keefe McGrath(05)Swadlincote 1:29.79  161 44.49
9.Hayden Cotton(05)Co Derby 1:32.64  147 44.63
10.Benjamin Mellor(05)Long Eaton 1:35.29  135 46.37
11.Alex Dissington(05)Swadlincote 1:44.01  104 48.87
 George Euston(05)Co Derby DQ T 2L     

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameYoBClub Time  FINA Pt 50
1.Jacob Whittle(04)Ripley 1:07.55  380 33.34
2.Samuel Brookes(04)BelperMarlin 1:11.73  317 35.20
3.Brandon Hotham(04)Chesterfield 1:12.88  302 35.60
4.Daniel Parkes(04)DerbyPhoenix 1:15.48  272 35.95
5.John-Petre Vassilev-Ne(04)Co Derby 1:16.46  262 37.30
6.Tom Trueman(04)Rykneld 1:16.86  258 36.09
7.Thomas Brompton(04)Co Derby 1:18.11  245 37.30
8.Finlay Moss(04)Long Eaton 1:19.42  233 38.58
9.Sam Fitzhugh(04)DerbyPhoenix 1:20.49  224 39.53
10.Tobey Baker(04)Chesterfield 1:21.86  213 38.99
11.Nat Miller-Walters(04)Co Derby 1:23.98  197 41.49
12.George Buckingham(04)Long Eaton 1:31.99  150 44.74

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameYoBClub Time  FINA Pt 50
1.Toma Tokiwa-Smith(03)Co Derby 1:06.87  392 32.22
2.Danny Skinner(03)BelperMarlin 1:07.97  373 31.60
3.Guy Farnsworth(03)Co Derby 1:08.31  367 33.55
4.Harvey Sands(03)Eckington 1:10.38  336 33.67
5.Samuel Littler(03)Etwall 1:10.47  334 34.24
6.Dean Smith(03)BelperMarlin 1:11.88  315 35.04
7.Bradley Evans(03)Long Eaton 1:11.89  315 35.00
8.Adam Banks(03)Etwall 1:12.16  311 34.33
9.Joe Bagley(03)Swadlincote 1:13.04  300 34.56
10.Kynan Wong(03)Ilkeston 1:14.42  284 36.09
11.Donal Hay(03)Co Derby 1:15.64  270 36.53
12.Jason Mejia(03)Chesterfield 1:16.19  265 36.86
13.Benjamin Vernon(03)DerbyPhoenix 1:16.80  258 37.67
14.Howie Barden(03)BelperMarlin 1:17.00  256 38.21
15.Jacob Atkinson(03)Co Derby 1:19.17  236 38.41
16.Mackenzie King(03)Co Derby 1:20.06  228 38.83
17.Daniel Waterfall(03)BelperMarlin 1:20.50  224 39.69

UP