Boys 10/14 Yrs 100m Backstroke - Heats

10/11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameYoBClub Time R.T.FINA Pt 50
1.Findlay CORDLE(07)Co Derby 1:19.58  232 38.58
2.Thomas MOORE(07)Co Derby 1:21.14  219 38.77
3.Arron SIMPSON(07)Long Eaton 1:25.26  189 41.53
4.Cole STEVENS(07)Chesterfield 1:29.14  165 43.01
5.Thomas EARL(07)Dronfield 1:29.47  163 43.03
6.Oliver STONE(08)Ripley 1:30.38  158 43.83
7.Bailey SAUNDERS(07)Dronfield 1:30.44  158 45.31
8.Ben REEVES(07)Matlock 1:30.73  156 43.90
9.Joseph MURPHY(07)Co Derby 1:30.96  155 43.54
10.Oliver ECOB(07)Buxton 1:31.06  155 44.81
11.Cole WEBSTER(07)Ripley 1:31.66  152 45.16
12.Dennis WILLIAMSON(07)Etwall 1:35.80  133 44.31
13.Rory DEPLEDGE(07)Dronfield 1:36.36  131 46.89
14.Christian BURROWS(07)DerbyPhoenix 1:41.51  112 49.99
15.Edward CRITCHLOW(07)Chesterfield 1:46.07  98 51.03
 Harley THORPE(07)Eckington DQ T     

Disqualification Codes

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameYoBClub Time R.T.FINA Pt 50
1.Nicholas SKINNER(06)BelperMarlin 1:11.87  315 35.06
2.Archie HERON(06)Co Derby 1:15.78  269 -
3.George WHITTLE(06)Ripley 1:16.91  257 38.53
4.Malachy WATT(06)Etwall 1:18.52  242 37.99
5.Sebastian LEE(06)Co Derby 1:18.84  239 38.72
6.Daniel BEATTIE(06)Glossop 1:19.64  232 38.58
7.Ethan WILDE(06)Eckington 1:20.16  227 38.84
8.Louis ECOB(06)Buxton 1:20.21  227 38.97
9.Joshua SADDINGTON(06)Co Derby 1:20.43  225 37.99
10.Frederick BUCKINGHAM(06)Co Derby 1:20.46  225 39.37
11.Oliver GILLOTT(06)Dronfield 1:21.20  218 39.37
12.William RICE(06)Eckington 1:22.64  207 40.40
13.Michael WILSON(06)Dronfield 1:23.81  199 40.63
14.Oliver HEWITT(06)Glossop 1:23.89  198 40.68
15.Aaron JOHNSON(06)Co Derby 1:24.87  191 41.42
16.Max TAYLOR(06)Etwall 1:25.57  187 42.02
17.Thomas OWEN(06)Co Derby 1:28.38  169 42.56
18.Leo ALLANSON(06)Ilkeston 1:28.86  167 43.00
19.Oliver VERNON(06)DerbyPhoenix 1:30.24  159 45.38
20.Joshua ATTERBURY(06)Ripley 1:30.39  158 44.47
21.Daniel BINNS(06)Matlock 1:30.58  157 -
22.Louie STADLER(06)Ilkeston 1:32.45  148 45.48
23.Benjamin KADOCH(06)Co Derby 1:33.94  141 45.57
24.Benjamin BARKER(06)Co Derby 1:34.06  140 46.00
 Jenson BROUGH(06)BelperMarlin DNC     
 Sky RUPAC(06)Co Derby DQ T     

Disqualification Codes

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameYoBClub Time R.T.FINA Pt 50
1.Connor THORPE(05)Eckington 1:10.89  329 34.29
2.Jake HOTHAM(05)Chesterfield 1:12.30  310 34.88
3.Lewis BROWN(05)Ilkeston 1:12.64  305 35.13
4.Aidan JOUBERT(05)Co Derby 1:15.63  270 36.32
5.Patrick WELSH(05)DerbyPhoenix 1:15.94  267 37.12
6.James WRIGHT(05)Ilkeston 1:16.12  265 36.56
7.Isaac CADDY(05)Ripley 1:18.16  245 37.35
8.Matthew DUNNACHIE(05)Rykneld 1:21.15  219 39.27
9.Daniel ELLIS(05)Rykneld 1:21.29  218 39.10
10.Keefe MCGRATH(05)Swadlincote 1:21.87  213 39.87
11.Ben ATKINSON(05)Co Derby 1:22.39  209 40.23
12.Jacob HAMBLEN(05)Etwall 1:22.86  206 40.36
13.Reian WARD(05)Co Derby 1:23.22  203 40.17
14.Benjamin MELLOR(05)Long Eaton 1:27.05  177 42.86
15.Jay KELLY(05)DerbyPhoenix 1:27.58  174 42.98
16.William BAXTER(05)Long Eaton 1:28.79  167 42.67

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameYoBClub Time R.T.FINA Pt 50
1.Jacob WHITTLE(04)Ripley 1:02.81  473 30.35
2.James WALKER(04)Co Derby 1:06.71  394 -
3.Samuel BROOKES(04)BelperMarlin 1:06.99  389 32.79
4.John-Petre VASSILEV-NE(04)Co Derby 1:09.52  348 33.62
5.Brandon HOTHAM(04)Chesterfield 1:11.47  321 34.66
6.Max MORRIS(04)BelperMarlin 1:14.08  288 -
7.Daniel PARKES(04)DerbyPhoenix 1:14.41  284 -
8.Charlie BOAM(04)Buxton 1:14.89  279 35.53
9.Samual NICHOLLS(04)Chesterfield 1:15.24  275 36.50
10.Luke WITTEN(04)Long Eaton 1:17.52  251 37.78
11.Sam FITZHUGH(04)DerbyPhoenix 1:20.12  227 39.37

UP